31.10.2020. Sestdiena
😊 Labrīt šajā īpašajā Pilnmēnesī, jau otrajā šomēness! 😊
Šāda parādība notiek reizi 2,7 gados. 😊 Parasti ir viens Pilnmēness katru mēnesi, tātad 12 visā gadā. Šis ir 13 šajā gadā un to dēvē par Gaiši zilo Pilnmēnesi. Nosaukums no angļu valodas izteiciena «Once in a Blue Moon» ar nozīmi “ļoti reti”. Nākamais tāds būs 31.augustā 2023.gadā.
Mēness (Dvēsele) Vērša zīmē (materiālajā pasaulē) Saule (Gars) tam pretī Skorpiona zīmē (Garu pasaulē) jeb Plutona mājās (Pazemes valdnieka valstībā) – kur vēl labāku salikumu Helovīna svinēšanai? 😊
? Vai zināji, ka šo svētku svinēšana sākās vēl pirms mūsu ēras? To ieviesuši senie ķelti (dažviet literatūrā minēti arī balti). Ķelti šādi svinēja gada vistumšākā laika iestāšanos, tika dedzināti ugunskuri un ugunij ziedotas dažādas lietas. Mazliet pazīstami vai ne? Arī mūsu tautas tradīcijās ir dedzināt ugunskurus un ziedot Saulei, Gaismai, Auglībai, Laimai, Mārai, Dēklai un citām Dievībām… Tiesa gan ķeltiem tās bija trīs svinamas dienas – 31.oktobra vakars, kas bija Visu svēto dienas priekšvakars, tad 01.novembris – pati Visu svēto diena un 02.novembris – Visu Dvēseļu diena. Ķeltu priesteri ugunskuru kurināja un ziedoja Nāvei jeb pazemes valdniekam, mirušo Dvēseļu ganam Plutonam, vēlāk, pēc ugunskurā atrastajām zīmēm, zīlēja nākotni. (? Varbūt no tā arī radusies mūsdienu tradīcija - Laimīšu liešana? 😊) Tolaik ķelti cieši ticēja, ka šajā laikā atveras vārti uz Viņsauli un no tās nāk šurp mirušo gari un no elles līdz ar tiem arī raganas un citi mošķi. Tad nu priesteri ģērbās pēc iespējas briesmīgākā izskatā un atstāja ēdienu ārpus mājas, lai šie mirušie un mošķi nenāk mājās.
Redz, kad 1850.gadā Īrijā bija bads, daudzi devās uz Ameriku. Turieniešiem iepatikās šī tradīcija, tikai sākumā tie uzvedās gana vandāliski, iznīcinot un dedzinot, tad Amerikas valdība šos pārvērta par bērnu svētkiem, kādus tos pazīst mūsdienās – bērni un jaunieši maskās, klīst pa svešām mājām un diņģē saldumus, solot izjokot, ja tos nedabūs. Tiesa gan, tam vairs nav nekāda sakara ar seno nozīmi – godināt Nāvi. Ķelti uzskatīja, ka pilnīgi viss rodas no Nāves. Varbūt te arī radies teiciens – «atdzimt kā Fēniksam no pelniem»?
Īriem ir kāda leģenda par vīru, dēkaini Džeks (Jack), viņam paticis uzdzīvot un grēku bijis tik daudz, ka pēc nāves tas debesīs nav ņemts, tāpēc viņš dzīvo tumšās un ēnainās vietās, kaktos un uz ielām. Viņam līdzi esot bijusi tikai viena oglīte, ar ko ceļu izgaismot, to tad arī ielicis izgrebtā rācenī, lai ilgāk deg un vairāk izgaismo ceļu. Amerikā rāceņa vietu ir ieņēmis ķirbis. 😊
😊 Lai cieņpilna attieksme pret Nāvi, mirušajiem, mirstošajiem… un dzīvajiem!
Godinām! 😊
(📷 no i-neta dzīlēm)