sestdiena, 2022. gada 5. februāris

Tējas Sēne KOMBUCHA Scoby un mūsu tradicionālie raudzētie dzērieni ...

 

KOMBUČAS VĒSTURE

Kombučas vēsturi var izsekot līdz 220.gadam p.m.e. Zinātnieki tic, ka tā bija Ķīna, pirmā un mitoloģiskā Qin dinastija, kas aizsāka brūvēt dzērienu un nosauca to par "Dzīvības eliksīru". Japāņu senajos tekstos dzēriens pirmo reizi pieminēts 414. gadā. Imperatoram Inkyo bija gremošanas traucējumi un viņš izsauca dakteri Kombu, kurš iepazīstināja imperatoru ar dzērienu. Daktera vārdā tika nosaukts šis veselības dzēriens.

Šo info atradu te: https://dzivibasdzeriens.lv/

Un kā raksta Māra Šterna grāmatā “Senā gadskārta”, arī mūsu senčiem bija savi raudzētie dzērieni, ko izmantoja ikdienā, slāpju veldzēšanai, piemēram:

«kultene — raudzēta no rupjiem rudzu miltiem, dzersis — no rupjas maizes garozām, dzira — no miežu un rudzu iesala maizes, patekas — raudzētas no visādiem atkritumiem (alus drabiņām, maizes garozām, kartupeļu mizām), mirucis — raudzēts no bērzu sulām».

Cik gan interesanta ir mūsu pagātne, apvidvārdu nosaukumi. Tie vedināja pameklēt dziļāk un vairāk.

Dzersis jeb kvass - tam daudz dažādu recepšu var atrast tīmekļa plašumos, katrs pēc savas gaumes.

Dzira jeb drīzāk raudzēta rudzu miltu skābputra, kam pievienots rūgušpiens, tas vairāk no Kurzemes.

Ar interesanto nosaukumu patekas jeb trešais alus, saukts arī par žeiri - dzēriens, kas tecināts vēl pēc tam, kad alus jau ir iegūts. Biezumus aplejot vēlreiz ar karstu ūdeni, ļauj tiem norūgt vēlreiz. Tā teikt, alus izstrādājums. 
😊

Mirucis dzēriens no bērzu sulām, kas saraudzētas ar rupjas maizes garozām, pelavām un rudzu graudiem.

      😊 Lūk, kāda no raudzēto dzērienu pagatavošanas receptēm. 

Kultene jeb skābums no Vidzemniekiem 

Rudzu miltus pārlej ar karstu ūdeni (apm. 90°C), lai iznāk pašķidras putriņas biezumā. Tad kulsta, kamēr masa atdziest, paliek bālgana, vienāda un saputojas. Pēc tam atšķaida ar remdenu ūdeni (apm. 30°C) dzeramā biezumā, tad pieliek labu maizes ieraugu vai labi norūgušu, sakulstītu rūgušpienu, raugu, kā arī drusku cukura vai medus. Uz vienu spaini kultenes ņem 1/2–1 litru rūgušpiena un 1/4–1/2 paciņas rauga. Novieto siltā vietā (pie 20°C) un atstāj, kamēr ierūgst.

Labu kulteni var lietot kā ieraugu tālākai gatavošanai, ņemot 8%.
Galdā kulteni pasniedz atšķaidītu ar ķērnes, saldo vai rūgušu pienu.

   Tad nu šo un vēl citas receptes atradīsi grāmatā 
“Ēdieni no iekšzemes produktiemizdotu 1937. gadā.

   😊 Skābie dzērieni līdzsvaroja rupjo un sāļo ēdienu. Piemēram, tradicionālie pelēkie zirņi ar speķi, kam klāt dzēra rūgušpienu. Ir teiciens: "Ar ko saslimi, ar to ārstējies!" - speķis ir trekns un rūgušpiens ir skābpiena produkts, taču abi ir vienas planētas (Jupiters), tikai negatīvās un pozitīvās īpašības attēlojums. Tās bija vakariņas, un, naktī nevienam māgu (kuņģi) nespieda, jo +/- ir līdzsvarā. 😊

   Jautāsi, kāds sakars ar astroloģiju? Ir. Saldums (Venēra) ar laiku (Saturns), iegūstot pieredzi un zināšanas, pārtop par skābu vai fermentētu produktu (Jupiters). Svarīgi, lai tas ir viduspunkts, jo katra galējība ir un paliek galējība, neveselīga.

😊  Nu lūk! Lai ir kas jauns, ko izmēģināt! Lai garšas kārpiņas pabrīnās! Varbūt ir laiks celt godā mūsu tautas tradicionālo virtuvi? 😊

(📷 no i-neta dzīlēm)


Papildinājums no Irinas Fiļipovas grāmatas "Sēnes, kas ārstē"

Daudzu izmēģinājumu rezultātā L.Danieljans izdalīja ļoti efektīvas antibakteriālas vielas: kristāliskos baktericidīnus KA, KB, KM, kuriem nebija toksisku īpašību. 

G.Barbančiks konstatēja, ka tējas sēnes uzlējuma izmantošana krasi izteiktu aterosklerozes formu ārstēšanā un paaugstināta asinsspiediena gadījumos izraisa holesterīna samazināšanos līdz normai un asinsspiediena, arī temperatūras pazemināšanos. 

Vislabāk sagatavot dzērienu šādi:
sākumā pagatavo 1% tējas uzlējumu novārītā ūdenī un pieliek tam cukuru (attiecībā 1:10 - uz 2l vājas tējas liek 3 ēd.k. cukura). Tajā ieliek daļu no tējas sēnes. Brieduma stāvoklī sēne atgādina kārtaino pīrāgu. Uzmanību! Tējas sēnes uzlējums reti tiek lietots neatšķaidīts, ja nu vienīgi to ikdienas piebarojot un skābes koncentrācija tajā ir ļoti zema. Pārējos gadījumos uzlējums ir jāatšķaida vismaz attiecībā 1:2. Uzlējuma garšai jābūt patīkamai, nedaudz skābenai, tai nevajadzētu izraisīt stipru mēles durstīšanas sajūtu un kairināt mutes gļotādu. 

Uzlējums saglabās caurspīdīgumu visā kultivēšanas procesā, bet plēvei pie labas kopšanas ir jāslāņojas. Ar laiku tās apakšējais slānis kļūst tumšāks un iegūst rūsganbrūnu nokrāsu, un no tā lejup nokarājas pavedieni, bet trauka dibenā veidojas irdenas nogulsnes ar tādas pašas krāsas graudainām kolonijām.

 Jau 7-10 dienā kopš procesa sākuma var ķerties klāt pie sēnes degustēšanas, dienā izdzerot 2-3 gl. 

 Sēni skalo aukstā, novārītā ūdenī. Sēne ir regulāri jāpiebaro (ne retāk kā reizi 2-3 dienās) ar vāju tējas uzlējumu, kam klāt 10% cukura. Reizi 2-3 nedēļās sēnei jāsarīko "pirtsdiena", kārtīgi jānomazgā, maigi un saudzīgi, neskrāpējot. 

      Tējas sēnē pārstāvēti dažāda veida raugi un etiķskābā rūgšana. Fosforskābe -> fosforskābes ēteri -> pirovīnogskabe -> etiķa aldehīds un ogļskābe. Šajā norisē gan raugs, gan ogļskābās baktērijas var piedalīties vitamīnu sintēzē. 
     Uzlējumā tika konstatēts - spirts, etiķskābe, glikonskābe, kofeīns, skābeņskābe, citronskābe, pienskābe, holijskābe, C un D vitamīna pēdas. Arī miecvielas pēdas, celulozes tipa polisaharīdi, aldehīdi, holīna tipa taukvielas, tauku un sveķu vielas, alkoloīdi, glikozīdi, zimāzes, proteāzes un levansaharāzes fermenti. Arī B1, askorbīnskābe, tiamīns, antibakteriālas vielas klātbūtne. 

Tējas sēnes uzlējums palīdz izārstēt:
dažādas aknu un žulstpūšļa slimības, hipotoniju, tonzilītu, hronisku enterokolītu, dažādas acu infekcijas (atšķaidītu 1:20 vairākas reizes diena pa 2-3 pilieniem acī), akūtas dizentērijas norises, tās baciļu izplatīšanos, šarlaku, difteriju, vēdertīfu, gripu, ausu, kakla, deguna slimības, dažādu veidu gastrītus, hemoroīdus. Kavē tuberkolozes attīstību un atvieglo tās izslimošanu, pazemina asinsspiedienu hipertoniķiem, nostiprina un izlīdzina centrālās nervu sistēmas darbību. Var izmantot apdegumu ārstēšanā (atšķaidītu ar novārītu ūdeni 1:1). Var skalot kaklu un degunu (sena jogas attīrīšanas metode) gripas un ARS laikā. 

Tējas sēnes uzlējumam ir nenoliedzamas priekšrocības salīdzinājumā ar antibiotikām, jo tam ir plašs iedarbības spektrs, kas neizzūd, uzglabājot to istabas temperatūrā un vārot.

Ir dažādas receptes skaistuma procedūrām - sejas tīrīšanai, arī kā tualetes ūdeni, losjonu, dažādās maskās sejai, matiem, vannām, ķermeņa, roku, kāju kopšanai, mutes skalošanai un zobu balināšanai. Tiesa gan tām paredzētās tējas sēnes tiek noturētas 1 un pat 3 mēnešus.  

P.S. "S
coby" ir saīsinājums no ”symbiotic culture of bacteria and yeast” jeb simbiotiskās baktēriju un rauga kultūras. 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru